Hram 2024

Sâmbătă, 18.05.2024 comunitatea noastră și-a sărbătorit ocrotitorul, pe Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan. Am săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie începând cu ora 09:30, avându-l în mijlocul nostru pe Înalt Preasfințitul Părinte Mitropolit dr. Serafim Joantă, și pe preoții invitați: pr. protopop dr. Nicolae Gilla (Tübingen), pr. Iordache Moga (Kirchheim unter Teck), pr. diacon Dumitru Dura.

Hram 2024

Înainte de Împărtășanie, copilașii parohiei noastre au susținut un program artistic pe tema Paștelui, sub conducearea doamnei Mihaela Condrat.

Cuvântul de învățătură ținut de Înalt Preasfințitul Părinte Serafim a evocat viața Sfântului Apostol Ioan, ca unul dintre cei mai apropiați apostoli ai Domnului Hristos. Viața lui este o chemare pentru noi toți să ne apropiem neîncetat de Hristos, cunoscându-L din cuvintele Evangheliei, iubindu-L, curățindu-ne prin Taina Spovedaniei și făcând faptele iubirii care ne angajează mântuirea. Predica pe larg poate fi vizualizată la adresa de mai jos:

https://youtu.be/MBUh3ozDH_Y 

Având în vedere că Parohia noastră împlinește în acest an 5 ani de la întemeiere, la final am vizionat împreună un colaj de fotografii reprezentative pentru acești ani.

Mitropolitul Serafim Joantă în parohia Böblingen

În continuare, am rămas cu toții la o agapă. 

Îi mulțumim doamnei preotese Florentina Arghir pentru toată organizarea și pentru tortul aniversar din imaginea de mai jos. De asemenea, le mulțumim tuturor celor care au ajutat cu ceva de mâncare sau de băut, cu bani, sau cu timpul lor pentru repetiții cu copii, pentru aranjare bisericii și a sălii, pentru curățenie, pentru spălatul vaselor și câte și mai câte. Întregul eveniment a fost organizat de către noi, pentru noi, astfel încât să creștem dragostea dintre noi.

Tort aniversar 5 ani

A consemnat,

p. Ștefan Arghir