Hramul parohiei Böblingen, Sfântul Evanghelist Ioan, în anul 2023

Anul acesta vom sărbători hramul parohiei noastre, Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan, duminică, 7 mai.

De la ora 9:30, Înalt Preasfințitul Părinte Mitropolit Serafim va săvârși Sfânta Liturghie, împreună cu mai mulți preoți și diaconi, în biserica unde săvârșim în mod obișnuit slujbele noastre, Hans-Thoma-Platz 1, 71063 Sindelfingen. La final, copilașii parohiei noastre au pregătit o scurtă surpriză pentru oaspeții noștri.

După Sfânta Liturghie, în jurul orei 13, vom continua comuniunea printr-o masă împreună la restaurantul TSV-Sportgaststätte Schlemmerolymp, Hildrizhauser Str. 80/1, 71139 Ehningen. Vă așteptăm pe toți cei care v-ați înscris pe liste în săptămânile trecute. Încercăm să susținem cazurile sociale. De asemenea, dacă nu dispuneți de mașină personală, vă rugăm să ne spuneți și căutăm împreună o soluție, cel puțin pentru transportul către restaurant.

Ne-am bucura să ne strângem cât mai mulți, să ne rugăm împreună și să ne bucurăm unii de alții și de toată binecuvântarea lui Dumnezeu, pentru că "ce este bun şi ce este frumos, decât numai a locui fraţii împreună!" (Psalmul132, 1)