Impresii de la Adunarea ATORG 2023

În perioada 6-8 octombrie 2023, a avut loc la Münster, întâlnirea anuală ATORG (Asociația tinerilor ortodocși din Germania). Au participat în număr ridicat tineri de toate vârstele din multe parohii ale Germaniei, deasemenea și din Luxemburg, Elveția și Austria. Pe lângă ideea de bază de a socializa, schimba opinii și a crea contacte, tema programului a fost discuția despre formarea poporului și limbii române. Acest istoric a fost prezentat de Prof. univ. dr. Ioan-Aurel POP, venit special din România. Prezentarea a fost apreciată și de interes mai ales pentru cei născuți în Germania și nu numai. În străinătate e important de înțeles aceste lucruri pentru a-ți înțelege neamul și moștenirea din care te tragi. Și de a ține seama să le păstrezi, deasemenea pentru a te înțelege pe tine însuți în primul rând, ca apoi și pe alții din jurul tău. Au fost prezent și un grup muzical folcloric venit tot din România care a și încins atmosfera și au invitat la dans românesc - horă - pe participanți ceea ce a creat un moment cu adevărat special. Întâlnirea a lăsat un sentiment de căldură, prietenie și optimism pentru toți cei prezenți! Ediția de anul viitor, cu ajutorul lui Dumnezeu se ține în Viena, Austria! Doamne ajută!

 

A consemnat Cristian Mustățea din partea Parohiei noastre