Instalare preot Stefan Arghir

În data de 30.11.2019, după Slujba Sfântului Maslu, a avut loc instalarea oficială a preotului paroh Ștefan Arghir. La ceremonie au participat preoții protopop pentru Baden-Württemberg dr. Nicolae Gilla (Parohia Tübingen), pr. prof. dr. Daniel Benga, Pr. Ionel Nemeș (Parohia Konstanz) și Pr. Ioan Chirilă (Parohia Trossingen).

Pr. Nicolae Gilla ne-a transmis binecuvântările Înalt Prea Sfinției Sale, Părintele Mitropolit Serafim Joantă, și a înmânat preotului Ștefan Arghir Evanghelia, Crucea și cheia bisericii, vorbind despre semnificația acestor elemente în viața Bisericii.

Pr. Prof. Daniel Benga a vorbit despre chemarea preotului de a fi „împreună-lucrător al bucuriei” credincioșilor (II Corinteni 1, 24). De asemenea, a ținut să îi responsabilizeze și pe credincioși, amintidu-le să aibă grijă de preot, răspunzând acestuia în limbajul de iubire cel mai adecvat.

În continuare, am luat parte la o agapă.