Întrajutorare în condiții de pandemie

Iubiți credincioși,

 

În condițiile actuale, autoritățile recomandă autoizolarea la domiciliu. Respectarea aceastei recomandări este cu atât mai importantă pentru persoanele cu risc, precum vârstnicii sau cei cu afecțiuni medicale. În plus, începând cu 17 martie, școlile și grădinițele vor fi închise în Baden-Württemberg. Aceasta înseamnă un efort suplimentar mai ales pentru familiile cu mulți copii.

Nu vrem să stârnim panică, însă nici indiferență. Măsura de izolare la domiciliu ar putea aduce bune rezultate. În general este bine să urmăm indicațiile autorităților. Așa cum remarca și Înalt Prea Sfințitul Părinte Mitropolit Serafim în cuvântul pe tema pandemiei, Dumnezeu, în Vechiul Testament, îi prescrie poporului evreu, pe lângă legi morale și legi de igienă. Spre exemplu, cei bolnavi de lepră, o boală contagioasă incurabilă până în secolul al XX-lea, erau izolați în afara comunității. Domnul nu îi cheamă pe toți, în mijlocul comunităților, în biserici, promițându-le vindecări miraculoase în masă.

Iubiți credincioși, fiind în perioada Postului Mare, suntem chemați cu toții să facem fapte bune. Și aceasta este șansa noastră. Cei care pot să își ofere ajutorul, făcând cumpărături, mici drumuri sau măcar să dea un telefon celor afectați, sunt rugați să trimită un email scurt preotului, pe adresa stefan.arghirgmail.com sau prin telefon, SMS sau WhatsApp la 01776703880. Cei care au nevoie de ajutor sunt rugați să facă același lucru. Vom întocmi liste și vom intermedia solicitările dumneavoastră în măsura în care există cerere și ofertă.

În afara ajutorului oferit celor din comunitatea noastră, vă îndemn să faceți același lucru pe cont propriu și în comunitățile locale, în bloc sau în cartier, acolo unde locuiți, fie că este vorba de români, germani sau de alte naționalități și religii. Întrebați activ în comunitate cine are nevoie de ajutor. Abordați pe cei vârstnici, familiile cu mulți copiii sau alte cazuri în dificultate, întrebându-i dacă au nevoie de ajutor. Și asta nu doar o dată, pentru că situația curentă va dura probabil mai multe săptămâni. Dacă va fi vorba de 40 de zile, aceasta să fie cununa postului nostru înainte de Paște.

În Sfânta Împărtășanie Îl avem pe Hristos în mod real, ne putem atinge de El, Îl putem gusta. Și aceasta este o mare taină și bucurie! Având în vedere că în acest moment nu mai putem săvârși Sfânta Liturghie pentru a Îl întâlni pe Hristos în Sfântul Potir, la Sfânta Împărtășanie, atunci când îi ajutăm pe cei în nevoie este momentul autentic când il mai putem întâlni pe Hristos. Însuși Mântuitorul mărturisește: „Adevăr vă spun, întrucât ați făcut unuia dintr'acești foarte mici frați ai Mei, Mie Mi-ați făcut” (Matei 25, 40).

Hristos ne cheamă pe toți!

Cu dragoste,

Pr. Ștefan