Hramul Parohiei Böblingen

În data de 7 mai 2022, comunitatea din Landkreis Böblingen și-a serbat ocrotitorul, pe Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan. La Liturghia arhierească din biserica Învierii din Sindelfingen, Înalt Preasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a slujit împreună cu un sobor de preoți: pr. protopop dr. Nicolae Gilla (Tübingen), Pr. Ionel Nemeș (Konstanz), Pr. Mircea Oniga (Innsbruck), Pr. Tiberiu Heler (Göppingen), Pr. Eugen Grigorescu (Calw și Freudenstadt), Pr. paroh Ștefan Arghir, Diac. Dumitru Dura (Nürnberg).

Au fost hirotesiți citeți Mihai Condrat și Cosmin Bordea pentru a susține în continuare parohia.

La Liturghie au participat aproximativ 60 de credincioși.

Înalt Preasfințitul Părinte Serafim a vorbit la cuvântul de învățătură despre viața Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan, cel ce este Apostolul Iubirii. A amintit despre situația familiilor creștine. În final, a mulțumit preotului paroh pentru jertfa începută în anul 2019, credincioșilor pentru susținere și în mod special corului parohiei pentru atmosfera de rugăciune.

După Liturghie, comuniunea a continuat printr-un prânz la un restaurant din Böblingen, într-o atmosferă destinsă.