Liturghie Arhierească

În a doua duminică a postului mare, duminica Sfântului Grigorie Palama, parohia noastră primește cu bucurie vizita pastorală a Preasfințitului Părinte Sofian Brașoveanul, însoțit de părintele diacon Valentin Băluță. Acesta a slujit Sfânta Liturghie de la ora 9:30 în biserica noastră.

În cuvântul de învățătură, PS Sofian a amintit că aceasta este prima vizită pastorală de la înființarea parohiei în anul 2019, înainte de începerea pandemiei, apreciind că parohia a evoluat frumos, chiar în condiții adverse.

În contextul duminicii dedicate Sfântului Ierarh Grigorie Palama, a vorbit despre dorul sufletului omenesc de a rămâne în lumina necreată a lui Dumnezeu. De asemenea, despre rugăciunea neîncetată care ne aduce în comuniune cu Dumnezeu, detaliind despre practica de rugăciune predată de părintele Arsenie Boca.

Ca amănunte practice, a vorbit despre folosul postului și a spovedaniei. A încurajat portul tradițional românesc la sărbători în comunitățile românești, ca unul care prin motivele creștine ține loc de veșminte liturgice pentru creștinului de mir.

Îi mulțumim PS Sofian pentru timpul pe care ni l-a acordat și îl așteptăm să ne viziteze și cu alte ocazii.

În astfel de ocazii, suntem chemați să ne împărtășim mai adânc cu harul lui Dumnezeu. La fel cum noaptea primim lumina de la Lună, iar Luna de la Soare; și cum îngerii și arhanghelii primesc har de la cei mai mari decât ei, până la heruvimi, serafimi și tronuri, și ei de la Dumnezeu, la fel și noi creștinii primim har de la preoți, iar preoții de la arhierei și arhiereii de la Hristos, Dumnezeu.

De asemenea, arhiereul reprezintă garantul unității Bisericii sinodale. Comunitățile bisericești disparate sunt unite în episcop, căpătând continuitate și consistență.

A consemnat,

p. paroh Ștefan Arghir