Slujba de despărțire a preotului Johannes

Azi, duminică 20 octombrie 2019 eu, Horațiu Vesa, împreună cu doamna Mihaela Renard, am avut marea plăcere să facem parte din delegația parohiei noastre la slujba părintelui Johannes înainte de pensionare, în biserica Zur Heiligen Dreifaltigkeit în Sindelfingen. Am fost foarte încântați de sfinția sa, care ne-a urat multe salutări si mult spor in proiectele de viitor. A fost o mare surpriză din partea părintelui Johannes, dăruindu-ne Sfânta Cruce a Domnului Iisus, Hristos, pictată pe lemn. Tot sfinția sa ne-a prezentat întregii comunități din biserica Sfânta Treime din Sindelfingen, că noi ortodocși suntem o comunitate mare si frățească si speră să adunăm mulți oameni cu credință în Bunul Dumnezeu. Am fost foarte onorați să ne cunoaștem, să ne salutăm si sa primim cele mai curate sentimente din partea comunități catolice si a părintelui Johannes.

Apoi la terminarea slujbei,am fost invitați la un dineu organizat pentru pensionarea părintelui Johannes. Au fost invitați de seamă al orașului Sindelfingen: oameni din primăria orașului, un preot ortodox al bisericii grecești, fanfara pompierilor si o orchestră de cameră care a destins atmosfera cu muzică clasică.

Mulțumim părintelui Ștefan Arghir că ne-a ales să putem fi ambasadorii biserici noastre si suntem mândri că am reprezentat România si credința cu drag si cu iubire in inimi!